Kontakt Lensler

Kontakt lensler, doğrudan gözün korneasına yerleştirilir. Gözlükler gibi, kontakt lensler de kırma kusurlarını düzeltmeye yardımcı olmaktadır. Kontakt lensler, dikkatli ve uygun bir şekilde gözetim altında kullanıldığı sürece görüşü düzeltmenin güvenli ve etkili bir yolunu sunar. Gözünüze ve yaşam tarzınıza bağlı olarak gözlük yerine oldukça iyi bir alternatif sunabilmektedirler. Birçok kontakt lens türü bulunmaktadır. Kullandığınız kişilerin türü, özel durumunuza bağlı olarak değişmektedir.

Kontakt lensler, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir çok görme problemini düzeltebilmektedir.

  • Miyop: Uzağı bulanık görme
  • Hipermetrop: Yakını bulanık görme
  • Astigmatizm: Hem uzağı hem de yakını bulanık görme
  • Presbyopi: Yaşlanmanın sonucu bulanık görme

Kontakt lensler, hissedilebilen ve doğal görünebilen görme düzeltmesi için gözle birlikte hareket ederek rahatlık sağlar.

İyi yerleştirilen kontakt lensler, spor ve aktiviteler sırasında gözlerde yerinde kalır ve periferic (yan) görüşü iyileştirebilir.

Kontakt lensler dışarıda, düşük sıcaklıktaki çalışma ortamlarında veya spor yaparken gözlük gibi buğulanma yapmaz.

Kontakt lens kullanıcıları, gözlerini güneşten korumak için reçetesiz UV’yi engelleyen güneş gözlüğü kullanabilirler. Bazı kontakt lens türleri de güneş gözlüklerinin yerini almasa da ekstra UV koruması sağlayabilmektedir.

Kontakt Lens Türleri

Kontakt lens türleri, lens malzemelerine, kullanım programlarına ve değiştirme programlarına göre farklılık göstermektedirler. En yaygın kontakt lens türleri şunlardır:

  • Yumuşak Kontakt Lensler
  • Sert Gaz Geçirgen Kontakt Lensler
  • Tek Kullanımlık/Sık Değiştirilen Kontakt Lensler

Yumuşak Kontakt Lensler

Yumuşak kontakt lensler, oksijenin gözün renkli kısmını kaplayan korneaya geçmesine izin veren yumuşak, esnek plastikten yapılmış lenslerdir. Bu lens malzemesinin ayarlanması daha kolay olmaktadır ve sert gaz geçirgen kontakt lenslere göre daha iyi bir başlangıç ​​konforu sağlamaktadırlar. Yumuşak kontakt lensler, kullanılan ve tercih edilen en yaygın lens malzemesidir.

Sert Gaz Geçirgen Kontakt Lensler

Sert gaz geçirgen kontakt lensler, yumuşak kontakt lenslere göre daha dayanıklıdırlar ve lens yüzeyinde gözle oluşan birikintilerin birikmesine karşı dirençli yapıdadırlar. Sert kontakt lensler genellikle daha net, daha keskin görüş sağlamaktadırlar. Aynı zamanda, yumuşak kontakt lenslerden daha uzun süre dayanırlar. Sert kontakt lenslerin kullanımı daha kolaydır ve yırtılma olasılığı daha düşüktür. Fakat yumuşak kontakt lenslere kıyasla bu lenslere alışmak daha uzun sürebilmektedir. Aynı zamanda yumuşak kontakt lenslere göre sert kontakt lensler daha karmaşık bir temizleme ve dezenfeksiyon işlemi gerektirirler.

Tek Kullanımlık/Sık Değiştirilen Kontakt Lensler

Tek kullanımlık kontakt lensler bir kez kullanılıp ve sonrasında atılmak üzere tasarlanmıştır. Günlük tek kullanımlık program ile her gün yepyeni bir çift lens kullanılmaktadır. Günlük tek kullanımlık kontakt lenslerin bir günden fazla kullanılması göz rahatsızlığına veya diğer komplikasyonlara neden olabilmektedir. Her günün sonunda günlük tek kullanımlık kontakt lensleri atın ve ertesi gün yeni bir çift lens kullanın.

Aylık tek kullanımlık kontakt lensler ise yaklaşık 29 güne kadar kullanıldıktan sonra değiştirilebilmektedirler. Üç aylık, aylık veya yıllık tek kullanımlık gibi yeniden kullanılabilir tek kullanımlık kontakt lenslerin temizliği, dezenfeksiyonu ve saklanması için yumuşak kontakt lens bakım solüsyonları kullanmanız gerekecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir