Kontak lensler, korneanızı kaplayan  gözyaşı filmi üzerine yerleştirilir. Gözlükler gibi, kontakt lensler de kırma kusurlarından kaynaklanan görüş problemlerini düzeltir. Kullandığınız kontakt lenslerin tasarımları da reçetenize göre belirlenmektedir.

Kontakt lensler, bu kırma kusurlarına sahip kişiler için görüşü iyileştirebilir:

  • Miyop (uzağı görememe)
  • Hipermetrop (yakını görememe)
  • Astigmatizm (bulanık görme)
  • Presbiyopi  (yaşa bağlı görüş bozukluğu)

Toric Kontak Lensler: 

Toric kontakt lensler, şekilsiz bir korneanın neden olduğu yaygın bir kırma kusuru olan astigmatizmanın görsel etkilerini düzeltmek amacıyla özel olarak tasarlanmış lenslerdir. Sert kontakt lensler kadar iyi olmasa da, astigmatı olan kişilerde görüşü oldukça iyi düzeltebilmektedir. Torik kontakt lensler günlük veya uzun süreli kullanım olarak bulunabilmektedirler.

Multifocal Kontakt Lensler:

Multifocal kontakt lensler, kırma kusurları olan ve aynı zamanda presbiyopi adı verilen görüşte yaşa bağlı normal düşüş yaşayan kişiler için tüm mesafelerde net görüş sağlamak üzere tasarlanmış lenslerdir. Bazı multifocal lensler aynı zamanda astigmatizmi de düzeltebilmektedir.

Ortokeratoloji Kontakt Lensler:

Ortokeratoloji kontakt lensleri, uyku sırasında korneayı yeniden şekillendirmek amacıyla özel olarak tasarlanmış lenslerdir. Bu tasarım ile gündüz lenssiz kullanım deneyimi ile konfor sağlamaktadır.

Skleral Kontakt Lensler:

Skleral kontakt lensler, korneal düzensizliklerin yanı sıra presbiyopi rahatsızlığını da tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış geniş çaplı gaz geçirgen lenslerdir. Bu kontakt lensler, yumuşak kontakt lenslerden daha büyük ve serttirler, şekillerini korurlar ve korneanın etrafındaki beyaz bölge üzerinde dururlar.

Küresel Kontakt Lensler:

Küresel kontakt lensler, miyop veya hipermetropu düzeltebilmek için lensin tüm optik kısmı boyunca aynı güce sahip lenslerdir. Küresel lensler, gözün küresel yüzeyini taklit edebilen en güvenli lenslerden birisidir. Bu kontakt lensler, miyop, hipermetrop ve presbyopi tedavisi için tasarlanmış lenslerdir. Yalnızca astigmat rahatsızlığını düzeltmek için bir şey yapamaz bu durumda da toric lensler devreye girmektedir.

Renkli Kontakt Lensler:

Renkli kontakt lens kullanmak, gözlerinizin rengini iyileştirmenize veya tamamen değiştirmenize olanak tanır. Numaralı veya numarasız tamamen kozmetik amaçlar için de kullanılabilirler. Görüş düzeltici numaralı kontakt lensler, gözünüzün rengini değiştirmek için renklendirilebilir. Bunları günlük kullanım, uzun süreli kullanım ve torik lensler olarak da alabilirsiniz.

 

Hangi Kontakt Lens Sizin İçin Doğru?

Kontakt lensleriniz en başta sizi lens takmaya iten sorunu çözmesi gerekmektedir. Kontakt lensleriniz miyop, hipermetrop, astigmat veya bunlar gibi görme problemlerinin bazı kombinasyonlarını düzelterek size iyi bir görüş sağlamalıdır. Aynı zamanda  lensleriniz gözünüze tam oturmalıdır. Göz doktorunuz hangi lensin sizin için bu kriterleri en iyi şekilde karşıladığını belirlemek için gözlerinizin fizyolojisini ve görüşünüzü değerlendirecektir. Göz doktorunuz sizin için en uygun lensi belirlediğinde size bir kontakt lens reçetesi verecektir. Böylelikle lenslerinizi kolaylıkla satın alabileceksiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir