Kontakt Lens Çeşitleri Nelerdir?

Kontakt lensler iki genel kategoriye ayrılmaktadır: yumuşak lensler ve sert gaz geçirgen lensler. Göz doktorunuzun reçete edeceği kontakt lens tipi, görüş olarak ve tıbbi ihtiyaçlarınıza bağlı şekilde olmaktadır.

  • Yumuşak Lensler: Yumuşak lensler ince ve esnek yapısıyla göz şeklinize kolayca uyum sağlamaktadırlar.
  • Sert Gaz Geçirgen (RGP) Lensler: Sert gaz geçirgen lensler “sert” lensler olup, yumuşak lensler gibi bükülüp esneyemezler.
  • Hibrit Lensler: Hibrit lensler, yumuşak lenslerin ve sert lenslerin özelliklerini birleştirir yani, merkezinde sert bir bölge ve onu çevreleyen yumuşak bir malzemeye sahip yapıdadırlar.
  • Ortokeratoloji (Ortho-K): Ortokeratoloji lensleri, korneadaki eğriliği düzeltmek amacıyla özel olarak tasarlanmış sert lenslerdir.
  • Skleral Lensler: Skleral lensler geniş çaplı ve sert gaz geçirgen özelliğine sahip lenslerdir.
  • Dekoratif Lensler: Dekoratif lensler, göz rengini değiştirmek amacıyla kullanılan kontakt lenslerdir. Bu lensler, görüş düzeltmeli (numaralı) ve düzeltmesiz (numarasız) olarak bulunmaktadırlar.

Hangi Kontakt Lens Çeşidi En İyisidir?

Sert gaz geçirgen lensler, yumuşak lenslere göre daha dayanıklı olan lenslerdir. Aynı zamanda daha fazla nefes alabilirler ve korneaya daha yüksek miktarda oksijen ulaşmasını sağlamaktadır. Yalnızca yumuşak lenslere alışmak birkaç gün alırken, sert lenslerin rahat hale gelmesi birkaç hafta sürebilmektedir.

Sert gaz geçirgen lensler, çoğu görme sorunu yaşayan kişiler için net görüş sağlar ve göz kuruluğu olan kişiler için de ideal lenslerdir.

Sert ya da Yumuşak Lenslerle Uyumak Güvenli mi?

Kontakt lens ile uyumak güvenli değildir. Uzmanlara göre, lensler ile uyumak, gözünüzün renkli kısmını koruyan şeffaf tabaka olan korneanızın enfeksiyon kapma riskini arttırır. Bu risk, lens çeşidiniz ne olursa olsun oluşabilmektedir: yumuşak, sert, dekoratif veya reçeteli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir